Zamknij Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Nowe oznaczenia na stacjach paliw

Od 12 października na stacjach paliw obowiązują nowe oznaczenia. Zmiany wprowadziła dyrektywa Unii Europejskiej dotycząca etykietowania paliw na nowowyprodukowanych pojazdach oraz na stacjach paliw. Na stacjach firmy LOTOS proces wdrażania nowego oznaczenia paliw właśnie się zakończył.

Etykiety

Na początku był chaos... Tak można zacząć opowieść dotyczącą oznaczenia paliw na stacjach w różnych krajach Unii Europejskiej. O ile z rozróżnieniem i zatankowaniem właściwego paliwa nie mieli problemu u siebie w kraju jego mieszkańcy, to jadąc do innego kraju członkowskiego, nie było to tak oczywiste. W Niemczech oprócz koloru, który zgadzał się z tym u nas w kraju, od dawna można było spotkać literę E (etylina) lub B (olej napędowy) wraz z cyfrą, która oznaczała zawartość biokomponentów w paliwie. W Polsce posługiwano się dotąd liczbą oktanową. Podobne dylematy i rozbieżności dotyczyły tak wielu krajów, że pogodzić nas kierowców mogła tylko Unia Europejska.

Nowe oznaczenia

Od 12 października przepisy stały się ujednolicone - tak jak i oznaczenia paliw. Nowe etykiety pojawiły się na wszystkich nowo wyprodukowanych pojazdach bezpośrednio w pobliżu korków/ klapek wlewu paliwa oraz w instrukcji ich użytkowania. W przypadku nowszych aut etykiety mogą się również pojawić w instrukcji obsługi w wersji elektronicznej, dostępnej w systemie audionawigacyjnym. Nowe oznaczenia spotkamy też na wszystkich ogólnodostępnych stacjach paliw - na dystrybutorach paliwa oraz na pistolecie dystrybutora paliwa oraz w punktach sprzedaży pojazdów.

Zmiany dotyczą nie tylko takich paliw jak olej napędowy oraz benzyna. Będzie je można znaleźć na dystrybutorach oraz w autach zasilanych wodorem (H2), sprężonym gazem ziemnym (CNG), skroplonym gazem ziemnym (LNG) oraz gazem płynnym (LPG). Znak dla benzyny ma kształt kółka (“E” oznacza specyficzne biokomponenty zawarte w benzynie). Olej napędowy oznaczony jest kwadratem (“B” oznacza specyficzne biokomponenty obecne w oleju napędowym, XTL oznacza syntetyczny olej napędowy i wskazuje, że nie uzyskano go z ropy naftowej). Paliwa gazowe oznaczone są rombem. Jak działają etykiety?
Etykieta to po prostu narzędzie wizualne, które pomaga konsumentom zweryfikować, czy wybierają paliwo odpowiednie dla ich pojazdów. Należy jedynie dopasować naklejkę na swoim samochodzie do odpowiadającej jej etykiety na dystrybutorze paliwa. Nowe etykiety wprowadzone będą we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, krajach EOG (Islandii, Liechtensteinie i Norwegii) oraz w Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Źródło, Lotos

Przeczytaj również
Popularne